Geoblog.pl    apacino    Podróże    Południowe Morawy    Dzień pierwszy – Znojmo

Dzień pierwszy – Znojmo

Czechy
Czechy, Znojmo

Plan był prosty, ale jak zwykle w czasie zbierania informacji o regionie, okazało się, że jest tam zdecydowanie więcej atrakcji niż przypuszczaliśmy, że podczas jednego przedłużonego weekendu nie damy rady zobaczyć i doświadczyć wszystkiego, dlatego podzieliśmy nasz plan na 2 części. Jedna, zachodnia część, już za nami, a druga (wschodnia) czeka na odkrycie i kolejny dłuższy weekend.

Długi sierpniowy weekend (piątek, sobota, niedziela) aż się prosi, żeby jakoś zagospodarować przypadające po sobie dni. Oczywiście świadomi tego faktu są również inni zmotoryzowani turyści, więc jesteśmy przygotowani na korki, tym bardziej, że część naszej drogi stanowi popularna trasa na Bałkany. Nie chcieliśmy z tego powodu jechać w czwartek (mieliśmy nosa, bo korki w czwartkowy wieczór były ogromne) i wracać w niedzielę. Droga do Brna była całkiem znośna, spodziewaliśmy się wzmożonego ruchu również w piątek, więc pojechaliśmy rano, ale i tak nie uniknęliśmy kolejki po winiety i stania w korku, gdzie jednak większość tablic była z Polski. Za Brnem było już całkiem luźno. Po przyjeździe do Znojma i zakwaterowaniu w pensjonacie „U Parku” poszliśmy na spacer po miasteczku słynącym z pięknej zabudowy, zabytków (kościoły, średniowieczna rotunda) i położenia tuż nad rzeką Dyją.
Znojmo znane jest też ze średniowiecznego klasztoru, w którego piwnicach leżakują wina z pobliskich winnic. Ponadto rozpoczynają się tutaj szlaki piesze do parku narodowego i do jednej z najstarszych winnic w Europie!

Miasteczko nas urzekło. Jego zabytki, brukowane uliczki, piwniczki winne i słynne podziemia.

Znojemskie podziemia to jeden z najbardziej rozległych podziemnych
labiryntów w Europie Środkowej, których początki sięgają XIV wieku. Skomplikowana sieć podziemnych korytarzy do dziś zachwyca mądrze zbudowanymi szybami wentylacyjnymi, kominami i studniami. Łączna długość korytarzy wynosi ok. 27 km, tworzą one czteropiętrowy kompleks pod historycznym centrum miasta.

Pierwotnie były to piwnice do przechowywania produktów rolnych i wina, które miał każdy mieszczański dom. Spacer w podziemiach musieliśmy sobie zostawić na inną okazję, ponieważ wstęp z trzylatkiem jest wykluczony. Jest kilka możliwości zwiedzania - „z adrenaliną” lub wersja klasyczna. Trasa z adrenaliną ma 3 warianty: łatwy, średni i trudny i koszty: 110,130 i 200 koron za osobę. Zanim kupisz bilet, lepiej upewnić się, czy zmieścisz się w najmniejszym korytarzu pod ziemią, dlatego musisz przejść przez testową ramę ustawioną zraz za kasami.
Oczywiście ramki przetestowaliśmy i powiem tak: na trzecią z tras na pewno bym nie poszła, ale nr 1 i 2 chętnie! Klasyczna trasa po podziemiach też jest zachęcająca, ale tutaj również nie wejdziemy z małym dzieckiem. Szczegóły znajdziemy na

Spacerowaliśmy aż do wieczora, a Olaf poznał starsze od niego rodzeństwo – chłopca i dziewczynkę, z którymi próbował się dogadać.
Jak zwykle potwierdziło się, że dla dzieci różnice językowe nie mają żadnego znaczenia, dlatego ochoczo wracał w ich towarzystwie do domu, bo okazało się, że idziemy w tym samym kierunku.
Informacje o historii i zabytkach miasta oraz podziemiach znajdziecie bez trudu w Internecie. Warto zapoznać się z legendą, jak mieszkańcy podstępem wykorzystali podziemia w obronie przed Szwedami, a ci uznali to za sprawkę samego diabła! W każdym razie, gdy stawiałam stopę na brukowanej uliczce, miałam świadomość, że pod nami znajdują się podziemia, będące świadkami dramatycznych wydarzeń , mrocznych tajemnic i historii. Więcej d poczytania na ten temat w artykule
Do najważniejszych zabytków należą: Rotunda św. Katarzyny, kaplica św Wacława, kościoły św Krzyża i św Michała oraz św Mikołaja oraz wieża ratuszowa. Na uwagę zasługuje też stary miejski browar. W centrum Informacji turystycznej dostaniemy mapki Znojma i okolic

apacino
Agnieszka i Maciek
od 2011 dołączył Olafek :)

26.10.2014 - 26.10.2014

02.08.2013 - 18.08.2013